Sajamske priredbe - smotra mladosti, poleta i snage

Na Novosadskom sajmu danas su svečano otvoreni 19. međunarodni sajam obrazovanja PUTOKAZI, DANI LAZE KOSTIĆA i prvi Sajam gejminga NS GAMING WEEK, priredbe koje se održavaju do subote 23. marta.

-Sajam obrazovanja je važna smotra mladosti, obrazovanja, poleta i snage. Iz godine u godinu ovaj događaj prerasta u važno mesto susreta vrednih i darovitih mladih ljudi, predstavnika obrazovnih institucija, nastavnika, pedagoga, i izdavača u okviru Dana Laze Kostića. Ovom manifestacijom Grad Novi Sad nedvosmisleno želi da podrži sve učenike u njihovom umeću sticanja znanja i veština. Takođe, želja nam je i da profesionalci iz oblasti obrazovanja, kroz razmenu najboljih praksi i kroz spoj pedagogije i kreativnosti iz tehnologije dobiju prostor za dijalog i razmenu ideja, a sve u cilju oblikovanja budućnost i obrazovanja. Kako je odluka o nastavku školovanja jedna od najznačajnijih u životu svakog mladog čoveka, Grad Novi Sad je omogućio učešće svih srednjih škola sa teritorije Grada Novog Sada na Sajmu kako bi se na njihovim štandovima učenici završnih razreda osnovnih škola upoznali sa obrazovnim profilima u ponudi. Svi okupljeni učesnici vaspitno-obrazovnog procesa, nesumnjivo prepoznaju putokaze savremenog doba u kojem sve ekonomije sveta pa i one najrazvijenije ulažu u ekonomiju znanja, u kojoj su informacije i inovacije postale ključno bogatstvo i najvažniji resurs, rekao je Milan Đurić, gradonačelnik Novog Sada. - U tom smislu i Srbija nesumnjivo trasira svoj put ka povećanju konkurentnost i modernizaciji privrede uz poluge obrazovanja, kao i Novi Sad, drugi grad po veličini i značajni univerzitetski centar. Želim ovom prilikom da istaknem da podaci iz proteklih godina pokazuju da je naš grad mesto koje po brojnim parametrima ima tendenciju rasta i da u njega najviše dolaze mladi da bi studirali, pronašli posao ili zasnovali porodice. Ovaj proces je počeo još davne 1731. godine kada je u našem gradu vladika bački, Visarion Pavlović osnovao prvu srednju školu. Vremena su prolazila Novi Sad je postao i univerzitetski centar, a reke mladih ljudi i dalje u njega, čineći ga lepšim boljim i bogatijim, dolaze. U cilju unapređenja uslova, kako u predškolskom tako i u školskom sistemu Grad Novi Sad je u 2024. godini izdvojio ukupan iznos od 8,2 milijarde dinara. Ako znamo da je u 2012. godini ovaj iznos bio nešto veći od 2 milijarde dinara jasno vidimo koliki značaj Novi Sad polaže na obrazovanje, naglasio je Đurić otvarajući priredbe.

Otvaranje Obilazak 2132024 880

- Veliko je zadovoljstvo biti na Novosadskom sajmu na kome ćemo u naredna tri dana slaviti obrazovanje i znanje. Ovaj sajam je sada već tradicionalna manifestacija i mesto razmene informacija o obrazovnoj ponudi koje nude naše ustanove obrazovanja i vaspitanja. U naredna tri dana na ovom Sajmu i štandu Ministarstva prosvete predstavićemo raznolikost i mogućnosti koje nude ustanove obrazovanja. Posetioci će imati priliku da vide na koji način se radi sa decom u školama i predškolskim ustanovama, predstaviće im se postignuća i talenti naših učenika, škole će predstaviti svoju ponudu, što je posebno zanimljivo u svetlu predstojećeg upisa u srednje škole, istakla je ministarka prosvete prof. dr Slavica Đukić Dejanović.

-Šta može naše obrazovanje da učini u ovakvom svetu? Može više nego što mislimo ako se usredsredimo na stvari koje možemo da promenimo i na koje možemo svesno da utičemo. Zbog toga postoje ovakva mesta i ovakvi susreti. Sajam obrazovanja je uvek svojom suštinom jedna velika izložba ideja i mogućnosti, prilika da učenici osnovnih i srednjih škola steknu široku perspektivu u pogledu izbora obrazovne životne staze, da se upoznanju sa idejama i prepoznaju mogućnosti koje će njima biti važne, nekome i sudbinske, kada se nađu na prekretnici kada valja odlučiti kuda i kako dalje. Otuda se Sajam obrazovanja ugodno i srećno smestio pod naziv “Putokazi”, rekao je potpredsednik Pokrajinske vlade i pokrajinski sekretar Žolt Sakalaš.

- Onaj ko razmišlja o visokom obrazovanju razmišlja o svojim perspektivama… Počeli smo mandat pre sedam godina sa budžetom od 62 milijarde. Danas pričamo o budžetu od 123 milijarde. To ne bismo mogli da uradimo bez industrijskih zona, infrastrukture, ali pre svega oslonjeni na sopstvene snage, na naše stručnjake, na ono što proizvode naši fakulteti. Ljudski resurs, ljudski kapital to su oni ljudi koji čuvaju našu budućnost, rekao je prof. dr Zoran Milošević, pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost.- Ono što smo uradili i što smatramo vrlo važnim u valorizovanju visokog obrazovanja to je činjenica da je upravo Univerzitet u Novom Sadu za 20% brojniji u broju istraživača za proteklih 7 godina, za 65% je više objavljenih radova u referentnim časopisima, a svaki naučnik je napredovao za 30 %, bolji je nego pre sedam godina, dodao je Zoran Milošević.  - Vrlo nam važno je da visoko obrazovanje bude dostupno, važno je da procesi digitalizacije ne zaobiđu obrazovanje i važno je da uvek počiva na naučnoj izuzetnosti, naglasio je Milošević.

Izjave Slavica DJ. D 2132024 880

- Odavno nije bila ovakva praznična atmosfera na Novosadskom sajmu. Ovo su sajmovi duše, ovo su sajmovi kulture, umetnosti obrazovanja i znanja. Mi sa Novosadskog sajma smo ponosni što sezonu počinjemo nečim što oplemenjuje dušu čoveka, ujedno je i hrana i lek za dušu, što čini ljude boljim, a njihove živote sadržajnijim. Promoviše umetnost, kreativnost, empatiju i druženje sa ljudima, rekao je Nikola Lovrić, generalni direktor Novosadskog sajma.

Na Novosadskom sajmu počeli su i „Dani Laze Kostića“. Smešteni su u okrilje Putokaza, a teme su prilagođene i mlađoj publici. Biće reči o lektiri, o tome šta i koliko mladi čitaju, jubilejima – 200 godina od rođenja Branka Radičevića, 100 godina od rođenja Aleksandra Tišme, 200 godina Letopisa Matice Srpske, doprinosu Evropske prestonice kulture književnosti u Novom Sadu i šire...

U Hali “Master” su i izlagači na prvom Sajmu gejminga koji je organizovan u saradnji sa Games.Con. Najavljene su nezaboravne avanture, bogat sadržaj i pregršt zanimljivih aktivnosti, stare i nove igre, Treasure Hunt, Esports games takmičenja, Cosplay...

Danas je u Auli Novosadskog sajma održan i Sajam zapošljavanja koji su organizovali Nacionalna služba za zapošljavanje, Filijala Novi Sad i Grad Novi Sad.

Do ponedeljka, 25. marta traje i Izložba umetnosti „Art Expo“. Radno vreme priredbi je od 10 do 20 časova, a ulaz se ne naplaćuje.

Podrška martovskim priredbama Novosadskog sajma su: Ministarstvo prosvete, Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost, Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice, Grad Novi Sad, Gradska uprava za obrazovanje i Gradska uprava za kulturu.

Sponzor jubileja Novosadskog sajma je Telekom Srbija.

GNoviSad 970x90 1  

NOVOSADSKI SAJAM • NOVI SAD FAIR • MESSE NOVI SAD • FOIRE DE NOVI SAD • FIERA DI NOVI SAD • НОВОСАДСКАЯ ЯРМАРКА