O Sajmu
20 - 26. maj 2023.
Zatvoreni i otvoreni prostor Novosadskog sajma, Kongresni centar "Master"
Za Novosadski sajam 2023. godina je izuzetno značajna – obeležiće 100 godina postojanja i od 20. do 26. maja, organizovati 90. međunarodni poljoprivredni sajam, priredbu koja odnedavno nosi znak Najbolje iz Vojvodine.
Prvi međunarodni poljoprivredni sajam i izložba stoke, održan je u Novom Sadu, od 14. do 18. marta, 1931. godine, kao prva organizovana izložba i sajam priplodne stoke na celoj teritoriji tadašnje Kraljevine Jugoslavije.
Na izložbi je prikazano 1.039 grla goveda, svinja, pastuva, ovaca i koza. Poseban paviljon je bio namenjen mlečnim proizvodima. Bilo je i veterinarskih lekova, stočne hrane, semena, aparata za ishranu svinja, elevatora...
Sajam je organizovalo Akcionarsko društvo za izložbe i sajam uzoraka koje je osnovala grupa novosadskih trgovaca i industrijalaca, s ciljem da se sajmovi priređuju profesionalno i postanu stalni.
Danas je Međunarodni poljoprivredni sajam najveća i najznačajnija smotra agrara u ovom delu Evrope. Okuplja sve značajne aktere agrobiznisa i predstavnike privrednih grana koje se naslanjaju na poljoprivredu, iz Srbije i sveta.
Na Novosadskom sajmu istovremeno se prezentuju najnovija tehnička i tehnološka dostignuća u agraru, primena nauke u poljoprivredi, izložbe organske hrane, kao i one sa oznakama geografskog porekla, bogatstvo domaćeg genofonda, najsavremenija poljoprivredna mehanizacija, proizvodi i usluge iz najudaljenijih krajeva sveta.
Istovremeno se, najaktuelnije teme iz oblasti agrara, obrađuju kroz stručne skupove, okrugle stolove, edukacije i prezentacije, sa posebnim osvrtom na unapređenje znanja i primere dobre prakse. Poslovna okupljanja, podrazumevaju i sustrete sa privrednim, naučnim i političkim delegacijama, ali i direktne sastanke privrednika iz celog sveta.
Modernim konceptom novosadski Poljoprivredni sajam podstiče međudržavnu i privrednu saradnju, integriše unapređenje znanja, proizvodnje i razvoj nauke. Uz to promoviše značaj inovacija i predstavlja sintezu iskustva i dostignuća u srpskoj poljoprivredi, snažna je podrška privredi Srbije, a njegov doprinos i značaj meri se uspesima izlagača koje ostvaruju pod krovom Novosadskog sajma.
MEĐUNARODNI POLJOPRIVREDNI SAJAM 2022. godine U BROJKAMA
- Otvoreni izlagački prostor: 47.000 m2
- Zatvoreni izlagački prostor: 11.000 m2
- Broj izlagača: 1.100
- Direktni izlagači iz Srbije i još 21 zemlje: (Mađarske, Italije, Češke, Holandije, Španije, Turske, Indonezije, Hrvatske, Severne Makedonije, Slovenije, Danske, Rumunije, Poljske, Bugarske, BiH, Crne Gore, Austrije, Maroka, Kube, Belgije i Angole).
- Zemlje koje su prvi put nastupile na Poljoprivrednom sajmu: Kuba, Maroko, Angola.
- 9 kolektivnih izložbi: Mađarske, Češke, Italije, Holandije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Španije i Indonezije, a premijerno je objedinjeno nastupio i Maroko.
- Izložba stočarstva: 5.000 m2
- Oko 900 živih eksponata na Nacionalnoj izložbi stoke.
- Ocenjivanje kvaliteta proizvoda i usluga u 30 robnih grupa.
- Broj evidentiranih posetilaca na ulazima više od 140.000.
NAJZNAČAJNIJE CELINE SAJMA
Izložba poljoprivredne mehanizacije je uprkos poteškoćama mehanizatora tokom godina pandemije, prikazala najsavremeniju poljoprivrednu mehanizaciju, priključne mašine i opremu. Pored Poslovnog udruženja uvoznika i izvoznika poljoprivredne mehanizacije koje je nastupilo sa 21-om članicom, na Sajmu su nastupile i druge kompanije iz Srbije, ali i iz Italije, Turske, Austrije, Slovenije, Španije, Rumunije, Bugarske i Republike Češke. Izložba je donela i novitete kao što su traktor sa auto-pilot navigacijom, veliku tanjiraču sa sečkom, mašine turske kompanije Agrional... Uprkos nezavidnoj situaciji izlagači su pripremili su brojne pogodnosti za kupce – od cena, preko finansijskih pogodnosti do isporuke „dan za dan”. Bilo je kompanija koje su prodale sve što su izložile, preko onih koje su izdale i više od stotinu predračuna, do onih koji su prodali i kontingent mašina za jul i avgust. Odlično su se prodavali traktori, priključne mašine, plugovi, sejalice, setvospremači, mehanizacija za ratarstvo i voćarstvo, sistemi za navodnjavanje, dronovi...
Nacionalna izložba stoke, pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede predstavila je oko 900 „živih eksponata“ iz domaćeg genofonda. Dan stočara obeležen je u četvrtak, 26. maja, na Manježu Novosadskog sajma dodeljivanjem nagrada i priznanja odgajivačima, uz defile najboljih grla. Najviše interesovanja pa i promene vlasnika, bilo je u sektoru govedarstva. Prodato je pedesetak grla, a većina izlagača je ugovorila prodaju sa farme. Udruženje proizvođača goveda je najavilo veliku prodaju od 500 grla kupcu iz Srbije. Bik Veliša, najveći i najteži bik 89. međunarodnog poljoprivrednog sajma nije prodat, a kako kažu nije ni bilo ponuda. Uzgajivači ovaca izložili su 519 grla, a prodato ih dvadesetak. Od 85 konja prodat je jedan, a izložene koze nisu bile na prodaju.
Izložbe proizvoda sa dodatom vrednošću - Izložbe organskih, proizvoda sa oznakom geografskog porekla i „Srpski kvalitet” i kraft piva, organizovane uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede (na kojoj su predstavljeni proizvodi sa dodatom vrednošću, koji pored zahteva u pogledu bezbednosti i kvaliteta ispunjavaju i dodatne zahteve i kao takvi mogu da se obeleže nacionalnim znakom za organske proizvode ili ponesu neku od oznaka geografskog porekla ili oznaku „Srpski kvalitet”). Posetioci su mogli da se upoznaju s ponudom domaćih organskih proizvoda i inputa neophodnih za ovaj vid poljoprivredne proizvodnje, kao što su reproduktivni materijali proizvedeni metodama organske proizvodnje i sredstva za zaštitu i ishranu bilja koja su dozvoljena za upotrebu u organskoj proizvodnji.
„Korak do veka” - Pored već omiljenih segmenata, u Hali 3 Novosadskog sajma, organizovana je i Izložba koju su činile tri postavke - Iz zbirke poljoprivrednih mašina i Izložba kukuruza (Muzejski kompleks Kulpin – Muzej Vojvodine) i Pokretačka industrija XX veka (Muzej Žeravica) – kao svojevrstan uvod u narednu, 2023. godinu, kada će Novosadski sajam obeležiti 100 godina postojanja i održati devedeseti Poljoprivredni sajam. „Muzejsku“ halu Novosadskog sajma dnevno je obilazilo više stotina posetilaca, među njima i deca koja su učestvovala u radionicama. Dogovorene su i grupne posete muzejima nakon Sajma, a bilo je i posetilaca koji su ponudili svoje, skoro 100 godina stare poljoprivredne mašine, pa je dogovoren i otkup.
Paviljon Pokrajinskog sekretarijata za privrednu i turizam u Hali „Master”, bio je mesto na kojem su predstavljene aktivnosti Sekretarijata, proizvodi sa oznakom „Najbolje iz Vojvodine”, kao i suizlagači, korisnici subvencija koje dodeljuje Pokrajina.
Ulica starih zanata, med, vino, kolači, sok od đumbira, prirodna kozmetika, vojvođanski tamburaši i igrači, dobra hrana i rakija, ali i brendovi među ručnim radovima: čuveni Staparski ćilim, zahtevna tehnika zlatovez i bački motiv za vez Dikin cvetak – sve to našlo se na jednom mestu.
Stručni i poslovni susreti održavani su mahom u Kongresnom centru „Master” Novosadskog sajma, ali i na štandovima izlagača. Od 21. do 27. maja priređeno je oko 50 događaja. U Kongresnom centru „Master“ priređeni su i Dan Mađarske sa B2B susretima, AgroB2B susreti, Dan voćara, IPARD dan, Dan stočara, Veče šampiona... Veliki broj prisutnih je još jednom potvrdio zainteresovanost i potrebu kako za uspostavljanjem novih kontakata, tako i za edukativnim, promotivnim, stručnim i naučnim skupovima u oblasti poljoprivrede.
Međunarodni poslovni susreti „AgroB2B@NSFair“, obeležilo je učešće predstavnika 47 kompanija iz 10 zemalja (Austrija, Francuska, Mađarska, Severna Makedonija, Malta, Crna Gora, Poljska, Rumunija, Španija i Srbija) koji su iskoristili Sajam kao mesto za lično upoznavanje, izgradnju ili održavanje poslovnih odnosa i sklapanje novih trgovinskih ugovora u oblasti agro biznisa.
Na sastancima su učestvovale kompanije iz prehrambene industrije, proizvodnje hemijskih proizvoda i poljoprivredne opreme, inovativnih tehnologija u poljoprivredi, ali i primene alternativnih izvora energije.
Ocenjivanje kvaliteta proizvoda i usluga, organizovano uoči i tokom Sajma, realizovano je u 30 robnih grupa. Komisije u kojima rade profesori fakulteta i naučni radnici, vrednovale su kvalitet prehrambenih proizvoda, stoke i procesnu i poljoprivrednu opremu, a ocenjivan je i Dobar dizajn kao element uspešnosti proizvoda i usluga. Veče šampiona je održano u Kongresnom centru „Master”, u četvrtak, 26. maja. Jednoglasnom odlukom članova stručne komisije Sajma, zvanje apsolutnog lidera kvaliteta 89. međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu, ponela je kompanija PATENT CO. DOO, Mišićevo - za najviše korporativne standarde kvaliteta.
PRATEĆI PROGRAMI
- Poklon-igra za posetioce
- Porodični dan
- Veče šampion
Na Мanježu:
- Javno ocenjivanje goveda,
- Javno ocenjivanje konja,
- Javno ocenjivanje ovaca,
- Preponski kamp,
- Takmičenje u preponskom jahanju "Pehar Novosadskog sajma",
- Dan stočara,
- Svečano uručenja nagrada uz defile nagrađenih grla stoke,
- Fijakerijada...
POSETA
Prema evidenciji Novosadskog sajma, u organizovanim dolascima, Sajam su posetili članovi zadruga – ratari, stočari, proizvođači, članovi udruženja poljoprivrednih proizvođača, đaci, studenti, zaposleni iz preduzeća koje su u oblasti agrara i srodnih delatnosti, iz Srbije ali i regiona, odnosno Evropske Unije.
Privredne, naučne i političke delegacije: Iz Srbije, Mađarske, Republike Srpske, Češke, Italije, Evropske unije, Maroka, Tunisa, Slovačke, Holandije, Sirije, Kube, Irana, Indonezije...
PARTNERI NOVOSADSKOG SAJMA NA POLJOPRIVREDNOM SAJMU U 2022. GODINI
Zemlja partner - Mađarska
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije
Pokrajinska Vlada
Grad Novi Sad
Generalni sponzor – Kompanija „Globos osiguranje”
Banka partner – Banka Poštanska štedionica
Zlatni sponzor – Al Dahra
Darodavci u Poklon-igri za posetioce – Agropanonka, MBV i KITE DOO